Після низки проблем, з якими зіткнулась Україна, почалась стрімко розвиватись відновлювана енергетика. Держава почала «заохочувати» до генерації електроенергії відновлюваними джерелами, такими як: сонячна електростанція, вітрова і.д. Розвиток ВЕ України стрімко пішов угору. Нижче,на малюнку 1.1, наведені графіки розвитку у світовій та Українській електроенергетиці на період 2015р.
Мал.1.1. Графіки розвитку в Українській електроенергетиці на період 2015р.З графіків видно, що для України найбільший відсоток генерації електроенергії припадає для теплових та атомних електростанцій, а для відновлюваної енергетики - 8,2%, в той час як у країнах Європи частка ВЕ складає24%.Для порівняння на малюнку 2.1 наведені графіки розвитку в Українській електроенергетиці для 2018 р.
Мал.1.2. Графіки розвитку в Українській електроенергетиці на період 2018р.Відновлювана енергетика стрімко розвиваєтьсяяк у світі, так і в Україні. На даний момент більше всього сонячних установок знаходиться в Німеччині, але за прогнозами закордонних інвесторів Україна має всі шанси наздогнати її. Згідно з статистичними даними станом на 1 березня 2016 року потужність об’єктів, які працюють за "зеленим" тарифом, cтановить 1492 МВт. З них 36 % – це об’єкти сонячної енергетики. В Національному плані дій з відновлюваної енергетики до 2020 року заплановано збільшити потужність об’єктів сонячної електроенергетики. Мал.1.3. Потужність об’єктів, які працюють за "зеленим" тарифом*Сонячні електростанції володіють низкою переваг перед іншими видами електричних станцій, в першу чергу це:-енергонезалежність;- автономність системи;- ресурс використання сонячних батарей більше 30 років;- простота в обслуговуванні.Під енергонезалежністю розуміється, що при втраті живлення споживача від мережі, він не залишається без електроенергії. Дивлячись на сьогоднішню економічну ситуацію в Україні, коли підвищення тарифів на світло відбуваються чи не кожного дня, питання енергонезалежності виникає все частіше. Під автономністю системи розуміється повна самостійність у роботі сонячних панелей, тобто обслуговування персоналом станції мінімальне. СЕС працює на енергії сонця, а як усім відомо це безкінечне джерело енергії. А гарантія на панелі більше ніж 30 років. Тому ризиків у встановленні сонячних панелей не існує.Простота в обслуговувані полягає в тому, що максимум що вам потрібно- протирати панелі від забруднень.Ще одним вагомим фактором у встановлені сонячних панелей є «зелений тариф», який серед усіх Європейських країн найвищий. В таблиці 1.1 наведено тарифи на відновлювальну енергетику в Україні та за кордоном (вартість в європейських центах за кВт∙год).
Види відновлюваної енергетики Німеччина Словаччина Угорщина Україна вартістьСонячна енергетика 8,91-12,7 8,49 10,3 15-19,01Вітрова електростанція 1,4-8,4 4,41 - 5,81-11,63Біомаса 5,71-13,32 7-9,2 4,2-11,5 12,38
Із 46 європейських країн у розвитку альтернативної енергетики Україна посіла 22 місце. У 2015 році держава виплатила за «зелений тариф» 282,86 мільйони, а в 2017 - 525,74 мільйонів євро. На даний момент держава витрачає 1/10 від загального бюджету виділеного на енергетику. У 2018 р. було сплачено близько 700 мільйонів євро. Найбільшого розвитку отримали сонячні електростанції, минулого року вони згенерували у 1,5 рази більше потужності ніж в попередні роки. Для сонячних електростанцій «зелений тариф» має найбільший показник порівняно з іншими видами відновлюваної енергетики.Додатковим плюсом служить низька ціна на сонячні батареї, що дозволяє швидко споруджувати малі та середні електростанції. Це робить сонячну електроенергію найвигіднішою для інвестування в Україні.З 2014 року і до сьогодні в побудову сонячних електростанцій було вкладено майже 52 млн. євро, і це не враховуючи потужних електростанцій. З 2015 року 3010 домогосподарств використовують «енергію сонця». Найбільшої популярності СЕС для приватних будинків отримали в Київській, Івано-Франківській, Херсонській та Дніпропетровській областях. В деяких областях повертають певний відсоток від суми кредиту на побудову сонячної електростанції.Отже, з вище сказаної інформації, можна зробити висновок, що інвестиція в сонячні електростанції досить прибуткова справа. Вона, звісно, потребує чи малих фінансових ресурсів, але окупність становить менше 5 років. Для забезпечення належного розвитку даного сонячної енергетики необхідно об’єднати зусилля вчених, бізнесменів, управлінців, з врахуванням зарубіжного досвіду в цій галузі. Встановлення сонячних панелей на даху житлового будинку підходить майже всім. Енергія сонця - це чистий пасивний дохід, це своєрідний внесок у збереження довкілля, зручність та енергетична незалежність.
Ответы на “Розвиток сонячної енергетики в Україні”